Çalgılı ilahiler caizm mi?

 
 

İlahileri çalgı ile, ney çalarak okumak bid’attir.

 

Çalgılı ilahiler caizm mi? Konusuna yapılan yorum:

 

Allah adına konuşmak kolay nasıl olsa  Allah sözümüzün arasına gelip girmeyecek harammış. kimsinizde haram kılıyorsunuz nerde ayet. altına hadisi şerif  deyip  hz peygambere isnad etmekte  basit . ama bilinsinki hz peygamberin ağzından söz söyleyen cehennemdeki yerini hazırlasın (varmıydı hz peygamber döneminde ud ,gırnata zurna yok daha nelr  birde bas gitar keman kemençe yazaydınız)

 

Diyor…

 

 

Cevap:

 

Haşa o Nasıl bir iftiradır anlamak mümkün değil. Allahü Teala adına sadece Peygamberler ve onların varisleri söz sahibidir. Cahiller değil.

 

Sizin görüşünüze göre Kıyamet Alametlerinin tamamı yalan olması gerekir! Öğle ya o dönemde o alametler yoktu! Kıyamet Alametleri için tıklayınız.  

 

Allahü Teala Resulüne olmuş olacak her şeyi bildirmiştir. Bunun aksini söyleyen kafirdir. Detay için tıklayınız.

Hadis-i Şerifte (Bir zaman gelecek, beni yalanlayanlar çıkacaktır. “Hadisi bırak, Kur’ana bak” diyeceklerdir.) [Ebu Ya’la]

 

Bunların Kafir olacaklarını Resulullah bildiriyor.Çalgı ile ilgili Hadis-i Şerif lere gelince Hadis-i Şerifte (Cenab-ı Hak, zurna, gırnata, ud, def gibi bütün çalgı aletlerini, cahiliyet döneminde tapınılan putları kaldırmamı emretti.) [İ.Ahmed]  Buyruluyor.

Çalgı İle Hadis-i Şerif lerin Bağzıları okumak için tıklayınız.

 

 Bu Hadis-i Şerif Yalandır diyen acaba delil olarak ‘’O dönemde ud ,gırnata zurna yok daha neler  birde bas,gitar,keman,kemençe  yazsaydınız dese.’’

 

Bunun imanından Şüphe edilir Bu Hadis-i Şerifi [İ.Ahmed]  Naklediyor Ona mı inanacağız cahillere mi?

 

Haşa Allahü Teala  zurna,ud,def,gırnata vb. çalgı aletlerinin çıkacağını bilmiyordu da ve Resulüne Bildirmedi. Elbette biliyordu ve Resulüne bildirdi ve Resulullah’ta Hadis-i Şerif lerinde Bildirdi. Dileyen kabul eder dileyen red eder. Herkes tercihinde özgürdür dileyen dilediği dibi yaşasın… Biz sadece İslam Alimlerinin Kitaplarından Nakiller yaptık Kimseye bunları beğendirmek için yazmadık bilinsin…

 

Birde deniliyor ki; Resulullah Efendimiz Mekkeden Medineye hicretinde oradaki Müminler Resulullahı Defler çalarak karşılamışlardır. Evet Doğru fakat o dönemde daha içkiyi bile yasaklayan Ayet-i Kerime Nazil olmamıştı, şimdi içki içmek helal-mi oldu? Daha sonra Ayet-i Kerimeler Nazil oldukça Resulullah emir ve yasaklarını bildirdi.

 

Ve Deniyor ki;’’ Peygamber Haram Edemez’’ Bu sözü söyleyen hangi dinden acaba? Ku’an-ı Kerim de Buyruluyor ki;

 

 (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.)

[Nisa 80]

 

 (De ki, "Allah’a ve Resulüne itaat edin! Eğer [Resule uymayıp] yüz çevirirlerse, [kâfir olurlar] elbette Allah da kâfirleri sevmez.)

 [Al-i İmran 32]

 

(O Peygamber, güzel şeyleri helal, çirkin şeyleri haram kılar.) [Araf 157]

 

 

 

 

Ana Sayfa için Lütfen Tıklayınız.

 

 

www.dinimizislam.com 

Soru-Cevap

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s