Mevlid okumak

 
 

Mevlid okumak sevabdır

 

Sual: (İmam-ı Şarani, mevlid cemiyetlerine büyük bid’at, İbni Abidin de, “Ölünün arkasından 7, 40 ve 52. geceler tertip etmek bid’attır. Bu gecelerde mevlid okutmak ölüye işkence olur” diyor. Mevlid okumak niye bid’at oluyor ki?

 

 

 

CEVAP

Ne İmam-ı Şarani hazretlerinin kitaplarında, ne de İbni Abidin hazretlerinin kitaplarında böyle bir ifadeye rastlamadık. Böyle ifadeler olsa bile, bunlar Mevlid-i şerifin bid’at oluğunu göstermez. O geceleri tayin ederek, ölü için Kur’an okumak da günahtır. Dinimizde 7, 40 ve 52. gece diye bir şey yoktur. Bayram günleri oruç tutmak da günahtır. Suç oruçta değil, orucu, oruç tutulması haram olan bir günde tutmaktır. Kabahat hâşâ Mevlidde veya Kur’anda değil, bunları yanlış yerde okumaktadır. Aşağıda da görüldüğü gibi kötülenen Mevlid değil, haram karıştırılan Mevlid cemiyetleridir.

Minarede yakılmak için yağ adamak batıldır. Seyyid Abdülkadir’e yağ adarlar da, minarenin doğu tarafına yakılır. Bundan daha çirkini de, minarelerde Mevlid okutmayı nezrederler. Hâlbuki bu Mevlide çalgı, şarkı ve oyun gibi şeyler karıştırıyorlar. (Redd-ül muhtar)

NOT: Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gece, Mevlid kandilidir. 8 ve 9 Mart’ta oruç tutulması iyi olur. Peygamber efendimiz, Pazartesi günü niçin oruç tuttuğunu soranlara, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Hak Sözün Vesikaları)

 

 

 

Ana Sayfa için Lütfen Tıklayınız.

 

 

 Şükretmek Nimeti Artırır mp3

www.dinimizislam.com 

Soru-Cevap

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s