TEVBE ETMEMEK – 1

 

 

Tevbe istiğfar

 

TEVBE ETMEMEK – 1

 

 

40 – Tevbe, haram işledikten sonra, pişman olup, Allahü teâlâdan korkmak, bir daha yapmamaya azm etmek, karar vermektir.

 

 Dünyada zarar hâsıl olmasından korkarak pişman olmak, tevbe olmaz. Çeşidli günah işliyenin bunlardan bazısında ısrâr ederken, bazısına tevbe etmesi, sahih olur. Tevbeden sonra, günahı tekrar işliyenin, tekrar tevbe etmesi sahih olur. Böylece, çok kere tevbe etmesi, sahih olur.

 

Büyük günahın affolması için, tevbe etmek şarttır. Beş vakit namaz ve Cuma namazı, Ramazan-ı şerif orucu, hac etmek, istigfâr etmek, büyük günah işlemekten sakınmak gibi ibâdetler, küçük günahların affedilmesine sebep olur.

 

 Şartlarına uygun olarak tevbe edince, küfür ve günahlar muhakkak affolunur. Şartlarına uygun olarak ve ihlâs ile yapılan hacca, (Hacc-ı mebrûr) denir. Hacc-ı mebrûr, kazaya kalmış olan farzlardan ve kul haklarından başka günahların afvına sebep olur. Bu ikisinin affolması için, kazaların ve kul haklarının ödenmesi de lâzımdır.

 

Hac ile, farzı yapmamanın günahı affedilmez ise de, vaktinde yapmamanın, vaktinden sonraya bırakmanın günahı affedilir. Hacdan sonra, farzları kaza etmeye hemen başlamazsa, geciktirme günahı tekrar başlar ve zamanla katkat artar. Geciktirmek, büyük günahtır.

 

 Bunu iyi anlamak lâzımdır. (Hacc-ı mebrûr yapanın günahları affolur. Dünyaya yeni gelmiş gibi olur) hadis-i şerifi, kaza ve kul hakkından başka günahların affolacağını göstermektedir. Resûlullahın arefe gecesinde ve Müzdelifede, hâcıların günahlarının affedilmesi için yaptığı duâların da, böyle olduğu bildirilmiştir. Kaza ve kul haklarının da, affa dahil olduğunu bildiren âlimler var ise de, bunlar, tevbe edip de kazadan ve ödemekten âciz olanlar içindir.

 

 Hûd sûresinin yüzonbeşinci âyet-i kerimesinde meâlen, (Hasenât, günahları yok eder) buyuruldu. Bu âyet-i kerimeye, kazası yapılınca, affolurlar mânası verilmiştir. Gîbet olunan kimsenin işitmesinden sonra üzülmesi de, bu gîbeti yapan için, ayrıca büyük günah olur. Bu günahın afvına sebep olacak hasene, onunla helâllaşmaktır.

 

-devam edecek-

 

 

 

Ana Sayfa için Lütfen Tıklayınız.

 

 

İSLÂM AHLAKI Kitabından alınmıştır.Okumak için lütfen tıklayınız.

www.ahmed-ercan.spaces.live.com

Soru-Cevap

 

 

Bugünkü sohbetti dinlemek için lütfen tıklayın:

 Günah işleyince ne yapmalı mp3

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s