Uzun yaşamanın sırrı…

                                    UZUN YAŞAMANIN SIRRI

 

Uzun yaşamanın sırrı az yemekten geçiyor. ABD’li bilim adamlarının 20 yıllık araştırmasında az yemenin uzun ömürlü olmaya sebep olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği, kanser ve şeker hastalığı riskini azalttığı ortaya çıktı.

Wisconsin Üniversitesi uzmanlarının 20 yıl boyunca makak maymunları üzerinde yaptığı araştırma, normalde alınan kalori miktarının azaltılmasının yaşlanmayı geciktirebildiğini gösterdi. Amerikan “Science” dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları şöyle:

∂ 1989’da başlayan çalışmada ilk etapta 30 maymun inceleniyordu, 1994’te deneye 45 maymun daha dahil edildi. Bugün araştırmada az yemek verilen 20 maymun ve istediği kadar yemek yiyebilen 13 maymun yer alıyor.

 
∂ İstedikleri kadar yemelerine izin verilen maymunlar günde ortalama 640 kalori alırken, yiyecekleri kısıtlanan maymunlar günde 480 kalori alıyor. Bu miktarlar insana oranlandığında günde 2500 kalori yerine 1900 kalori alan bir kişinin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürdüğü belirlendi.

 
∂ Kalori oranının azaltılmasının, yaşa bağlı hastalıklara yakalanma riskini 3 kat azalttığını ve hayatta kalma şansını artırdığını gösterdi.

 
∂ Uzmanlar, kalori sınırlaması getirilen maymunlarda kanser ve kalp-damar hastalıkları belirtilerinin, sınırsız yiyen maymunlara göre yüzde 50 az olduğunu vurguladı.

 
∂ Kalori bakımından kısıtlı bir beslenme düzeninin beynin daha iyi çalışmasını sağladığına dair kanıtlar buldu. Buna göre bu maymunların hafızası ve problem çözme becerisi ilerleyen yaşa rağmen daha aktif kalıyor.

 
∂ Çalışmanın sonunda istediği kadar yemesine izin verilen maymunların %50’si, sınırlı beslenen maymunların yalnızca %20’si öldü.

 

Kim olduğun değil,kiminle olduğun önemlidir.

“İnsan seveceği kimseyi iyi seçmeli,ona göre sevmeli…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s